fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Konuşma Kulübü ile İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Faydalı?

Konuşma Kulübü ile İngilizce öğrenmek isteyenlerin kafasında bazı sorular olabilir. Özellikle, kur sistemi ile İngilizce öğrenmek noktasında sorularınız olabilir. Buna bağlı olarak ücretlendirmenin nasıl olduğunu anlayamamış olabilirsiniz. Hatta, Konuşma Kulübü sınıf ayrımının nelere bağlı olarak yapıldığını merak ediyor olabilirisiniz. Tüm bunları sizler için inceledim. Özellikle son yıllarda yurt dışına çıkmanın ülkemizdeki öğrenciler için ekonomik sebeplerden dolayı zorlaşması, öğrencileri konuşma pratiği yapmak için sınırlı seçenek arasında tercih yapmaya zorlar oldu. Hal böyle olunca, İngilizce konuşma pratiği yapmak için konuşma kulüpleri ismini verdiğimi küçük etkinlikler düzenlenmeye başlandı. Bu yazıda da, bunlardan esinlenmiş Konuşma Kulübü isimli platformdan bahsediyoruz. Öncelikle, bu firmanın sunduğu eğitimi inceleyeceğiz. Böylece, Konuşma Kulübü’nün sizler için ne kadar faydalı bir platform olduğu sonucuna varmanız daha kolay olacaktır.

Konuşma Kulübü Nedir?

Konuşma Kulübü, İngilizce konuşma becerilerine odaklanan bir eğitim merkezidir. Bu kulüp aracılığıyla, öğrencilerinin akıcı bir şekilde İngilizce konuşmalarını sağlamak amacıyla eğitim vermektedir. Bu kulüp üyeleri 6 kur ile bölünmüş bir İngilizce eğitim sürecine bağlı kalırlar. CEFR (Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı) standartlarına göre belirlenmiş kurları tamamlayan öğrenciler, konuşma becerileri üzerine pratikler yapabilirler. A1-A2, B1-B2, C1-C2 olarak ayrılan kurlar ile İngilizce konuşma kulüpleri oluşturulur. Bu şekilde Konuşma Kulübü öğrencilerinin İngilizce olarak kendini ifade ederken kaygı yaşama oranını en aza indirmeyi amaçlıyor. İngilizce öğrenmek için en doğru yöntemlerden birisi olduğu doğru ancak kendi içinde yetersiz kalacağı zamanlarda olabilir. Özellikle öğrencinin kendini daha az özgüvenli hissettiği zamanlarda konuşmaktan kaçacağı için, eğitimden maksimum faydayı sağlayamaz.

Konuşma Kulübü ile İngilizce Eğitimleri Neleri Kapsar?

Konuşma Kulübü, en fazla 8 kişilik bir grup oluşturur. Bu gruptaki herkes aynı kurun öğrencisidir. Konuşma kulübünde ilk aşama eğitmenler sizlerin seviyelerini belirler. Böylece, sizin seviyenizden yukarıdakilerle bir araya gelir özgüven eksikliği yaşamazsınız. Aksine, seviyenizden aşağıdaki öğrencilerle de birlikte boşa vakit harcamazsınız. Konuşma kulübüne katıldığınız haftalar boyunca sizlerden kısa bir sunum yapmanız beklenir. Böylece, bu sunumlar ile derse hazırlık yaparsınız. Ayrıca, sunum yaparken diğer arkadaşlarınızla interaktif ders işleme şansınız artmış olur. Üstelik, eğitim sonunda kuru tamamlamış olduğunuza dair bir sertifika alırsınız. Ancak, unutmayın bu sertifika sadece konuşma pratiği yapmış olduğunuzu gösterir. Kapsamlı bir İngilizce eğitimine dair bir sertifika özelliği taşımaz.

Konuşma Kulübünde Kurlara Göre Fiyatlandırma

Konuşma kulübü fiyatlarını ilk adımda 2 gruba ayırıyor. Biri “genel İngilizce”, bir diğeri 10-17 yaş grubu için olan “gençler için İngilizce”. Ancak bu gruplandırmanın ne kadar doğru olacağından şüpheliyim. Çünkü 10 ve 17 yaşındaki öğrencilerin aynı grup içinde ders alamayacağı aşikar. Öte yandan, bu yaş grubundaki öğrencilerin bir araya gelme halinde dersler tutarsız ve verimsiz geçebilir. Bu noktada özellikle çocuklarınız için Konuşma Kulübünden eğitim almak istiyorsanız, müşteri hizmetleriyle ilgili detaylı sınıf bilgisi almanız gerekecektir.

Bu gruplara göre ayrılan fiyat listesi, ardından grupların içinde de kurlar olarak ayrılıyor. Yani, genel İngilizce A1-A2, B1-B2, C1-C2 şeklinde kurlara göre gruplara ayrılıyor. Satın alacağınız pakete de bu kurlarda sahip olacağınız ders saatine göre karar veriyorsunuz. Bu konuda özellikle yeni başlayanların nasıl karar vereceğinden emin olması oldukça zor görünüyor. Sizler de kaç saat ders almanız gerektiğinde karamsarlık yaşarsanız, eğitmenlerden detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca, kendi vaktinizi de iyi planlamalısınız. Dersler için düzenli olarak yol gideceğinizi unutmayın, çünkü derslerin ilerleyen safhalarında sizler için derslere katılım göstermek zorlaşabilir.

Konuşma Kulübü Hangi Öğrenim Kaynaklarını Sağlar?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) kriterlerine dayanan 6 seviyeden oluşan bir müfredat ile ilerliyor. Adından da belli olduğu gibi öğrencilerine aktif konuşabilecekleri bir alan oluşturma sözü veriyor. Ayrıca, herkesin aktif katılım sağladığı ve güncel konuların ele alındığı derslerle İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmanızı ve anlamanızı hedefliyor. Her derste sürekli pratik yaparak, İngilizce konuşma ve anlama becerilerinizi geliştiriyoruz.

Konuşma Kulübü platformu, öğrencileri için uygun bir mekan hazırlar. Böylece, konuşma pratikleri yapmak için en fazla 8 kişiden oluşan sınıfınız ile birlikte pratik yapma şansı yakalarsınız. Konuşma kulübünün öğrencilerine sağladığı tek şey ne yazık ki sadece mekan ve belli bir müfredat denebilir. Çünkü sizlere derslerin gerçekleştiği sınıf dışında kaynak kitap sunmuyor. Bunun yerine sadece dijital bir çalışma kitabı veriyor. Ayrıca derslerden önce faydalanabileceğiniz video içerikleri öğrencilerinin erişimine açıyor. Konuşma Kulübü sınıflarında, LED ekran ve Laptop erişimi, yazı tahtası gibi sunum yapmanızı sağlayacak ekipman desteğini özellikle belirtiyorlar. Ne yazık ki, bunun dışında ders materyalleri, ek kaynak kitapları sizlere sunmaz. Bu noktada özellikle başlangıç seviyesindeki öğrenciler için bu ekipmanların yeterli olmayacağını düşünüyorum. Çünkü günümüzde, dijital olarak alıştırmalara zaten herhangi bir kursa dahil olmadan da sahip olabilirsiniz.

Konuşma Kulübü Eğitmenleri Kimlerden Oluşur?

Konuşma Kulübü ile gerçekleşen oturumların tamamı İngilizce eğitmenlerinin rehberliğinde gerçekleşiyor. Öğretmenler, konuşma süresi boyunca öğrencileri yönlendiriyor. Herkesin aşağı yukarı eşit sürede konuşmasına özen gösteriyorlar. Ayrıca, öğrencilerin yaptığı sunum boyunca onların yanlışlarına yönelik müdahalelerde bulunuyorlar. Böylece, öğrenciler rastgele konuşmalar içinde kalmıyor. Aksine, yanlışlarını düzeltme fırsatı yakalıyor. Üstelik bu dersler belli bir kura göre işlendiği için, kendi kurunda öğrencilerin kendini geliştirmesini sağlıyorlar. Öte yandan eğitmenler hakkında web sitesinde ve internette mevcut olan bilgilerde detaya ulaşmak ne yazık ki mümkün değil. Bu yüzden, İngilizce öğretmenlerinin sahip oldukları diploma ya da sertifikalarla ilgili kesin bir bilgi yok. Neticede, eğitmenlerin eğitim seviyeleri ve İngilizceye hakimiyetleriyle alakalı kesin bir fikre sahip olamıyoruz.

Konuşma Kulübünün İngilizce Öğrenmek için Faydaları Neler?

İngilizce öğrenmek için son dönemde var olan pek çok eğitim modelini denemiş olduğunuza eminim. Konuşma Kulübü ise, pek de yenilikçi sayılmayacak klasik metotları takip ediyor bana kalırsa. Çünkü, konuşma kulübü temelinde “konuşarak İngilizce” öğren ilkesiyle hayata geçiyor. Bu amaç ile son dönemde alternatif uygulamalar sayıca arttı. Bu yüzden Konuşma Kulübünde karar kılmadan önce diğer platformların sizlere sunduğu fırsatları ve ücretleri karşılaştırmalısınız.

Konuşma Kulübü temelde, grup dersleri ile eğitim veren bu platform artık alanında tek değil. Hem düzenli müfredat sağlayan hem de grup önünde konuşma şansı sunan pek çok alternatif uygulama var. Bu yüzden vereceğiniz paranın karşılığını aldığınızdan emin olun. Bir diğer sorun hem sundukları sistem, hem de kalabalık sınıflar sebebiyle konuşma fırsatı yakalamanızın biraz daha zor olması. Ayrıca, İstanbul dışındaki şehirler için bu eğitim imkanı zaten yok. Yani sizlerin şehir dışına çıkmak gibi bazı durumlarınızda belli bir mekana tabi olduğunuz için eğitimden geri kalmanız mümkün. Online platformlardaki gibi gittiğiniz yere Konuşma Kulübünü götüremiyorsunuz ne yazık ki.

Konuşma Kulübü ile İngilizce Öğrenmeye Alternatif Olarak Online Grup Dersleri

Konuşma Kulübü ile İngilizceyi konuşarak öğrenmek sizler için avantajlı bir fırsat. Yine de, İngilizce öğrenmek için yeterli demek pek doğru olmaz. Çünkü, dil öğrenmek kapsamlı bir eğitim sürecidir. Bu yüzden, kalabalıklar içinde kaybolmak yerine size daha doğrudan şekilde eğitim sağlayan formatlar aramanız sizin için en iyisi olacaktır. Birebir İngilizce dersleri sağlayan bu platformlara göz atarak, daha verimli öğrenme sürecine ilk adımınızı atabilirsiniz.

Ancak birebir eğitimin faydalarının yanı sıra grup dersleri de öğrencilerin ilgisini çekiyor. Çünkü, topluluk önünde konuşmak da İngilizce öğrenmenin önemli adımlarından. Eğer böyle bir isteğiniz de varsa, yine düşük mevcutlu grup dersi sağlayan online platformlardan da katkı alabilirsiniz.

Flalingo ile Hem Grup Derslerinde Hem de Birebir Derslerde İngilizce Konuşun

Flalingo ile hem konuşarak İngilizce öğrenirsiniz hem de kapsamlı bir eğitim paketine sahip olursunuz. Konuşma Kulübündeki eğitimin temeli olan konuşarak İngilizce öğrenmek, Flalingo’da da asıl amaçtır. Öte yandan bu talep doğrultusunda sizleri mekan ve zaman açısından sınırlandırmaz. Bu neredeyse tüm online platformlar için en büyük avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Bana kalırsa, online İngilizce kursları arasında yöntemini en beğendiğim platform olan Flalingo için, daha detaylı bilgi almak isterseniz web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Yine de ben sizlere, Flalingo’nun sizlere sunduğu fırsatlardan bahsetmek isterim. Flalingo ile İngilizce öğrenmenin detaylarındana bahsettiğim yazı için buraya tıklamanız yeterli. Ancak kısaca bahsedecek olursam, grup dersleri ile tıpkı konuşma kulübündeki gibi sunum yapabilirsiniz. İsterseniz birebir derslerine ağırlık verir, önce İngilizcenin inceliklerini anlamış olursunuz. İsterseniz de bol bol konuşma pratikleri yapabilirsiniz. Üstelik, online eğitim için belli bir plan ve programa sahip olmak işinizi kolaylaştırır. Ayrıca, Flalingo’dan alacağınız eğitimin sonunda da bir sertifika sahibi olabilirsiniz. Hem de bu sertifika sadece konuşma becerinizi ispat etmez. Aynı zamanda kapsamlı bir İngilizce eğitim aldığınıza yönelik bir güvence niteliği taşır.

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu