fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyFlalingoGenelLiveXPOnline İngilizceOpen EnglishPlatformlarPreply

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları Sıralaması 2024

SıraOnline İngilizce Öğrenme UygulamasıÖneri Puanı
1. Flalingo 8.8
2.Open English8.3
3.Cambly8.2
4.Preply7.9
5.Livexp7.7
En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları Sıralaması 2024

İçindekiler:


1. En İyi İngilizce Öğrenme Uygulaması Hangisi?

En iyi ingilizce öğrenme uygulamaları, gerek sosyal medyadaki takipçilerimden gerekse de dost ve arkadaş çevremden sık sık aldığım soru, “Online İngilizce Eğitiminde hangi platformu, markayı tercih etmeliyim?” şeklinde oluyor. Ben de sizin için bu sorunun cevabını aradım. Bu cevabı verirken de bilimsel metodolojiden sapmadan, veriye dayalı bir araştırma yaptım. Hangi İngilizce platformunun daha iyi olduğunu anlamak için 4 tane veri kaynağını analiz ettim. 

 1. İnternette yer alan kullanıcı yorumları
 2. Platformların İngilizce öğretmen alırken aradıkları kriterler
 3. Platformların kullandıkları eğitim materyallerinin kalitesi 
 4. Yaptığım deneme dersleri

Analizimi bu 4 veri setine dayandırma nedenim ise öğretmen ve materyal kalitesinin dil öğretiminin başarıya ulaşmasını sağlayan en önemli kriter olduğunun onlarca araştırmada ortaya konulmuş olmasıydı. İnternetteki diğer kullanıcıların deneyimlerini inceleme nedenim ise kendi dışımda da insanların görüşlerinden yararlanarak objektif bir değerlendirme yapmaktı. Son kriterim olan kendi deneyimim ise tamamen yaşam felsefemle alakalı. Şu ana kadar denemediğim hiçbir şeyi hiçbir öğrencime tavsiye etmedim. Ve böyle bir inceleme yapmadan ve siz değerli takipçilerimle görüşlerimi paylaşmadan önce değerlendirdiğim platformlarda bir deneme dersi yapmanın şart olduğuna karar verdim.

Bu yazımda 5 platform inceledim ve yeni platformlar inceledikçe bu sıralamayı güncelleyeceğim. Şu ana kadar incelediğim platformlar arasında diğer markalardan önemli ölçüde ayrışarak birinci sıraya oturan platform Flalingo. Şimdi gelin Flalingo’yu neden en iyi İngilizce platformu olarak belirlediğimi, diğer platformlarda neleri eksik bulduğumu birlikte inceleyelim.

2. Ben Kimim?

Ben Kimim?

Merhaba, sevgili okuyucular, ben Taylan Tepe. Kendimi bildim bileli yabancı dillere büyük bir ilgi duydum veda 5 farklı dil öğrendim. Hatta, Toronto Üniversitesi’nde Dil Bilimleri alanında profesör olarak çalışmaya başladım. Yeni bir dil öğrenmenin sadece bir dili konuşabilmek değil, o dili konuşan insanların yaşam tarzlarını, bakış açılarını ve kültürlerini anlattığını İngilizce’yi ilk öğrendiğimde anlamıştım. Daha sonra farklı kültürler hakkında derinlemesine bilgi edinmek  beni çok heyecanlandırdı. Bu heyecan İspanyolca, Portekizce ve İtalyanca öğrenme yolculuğumda beni sürekli motive etti. Böylece, anadilim olan Türkçe dahil 5 dili konuşabilir hale geldim ve kendime gururla polygot diyebiliyorum. 

Bu Platformdaki Amacım Nedir?

Türkiye’de insanların İngilizce öğrenmekte zorluk çektiğini biliyorum. Bu yüzden, kendi serüvenimde edindiğim bilgileri sizinle paylaşarak dil öğrenme yolculuğunuzda yanınızda olmak istedim. Dolayısıyla, her seviyeden dil öğrencisi için faydalı kaynaklar sunmayı ve onlara dil becerilerini geliştirmeleri için ilham verici içerikler sunmayı hedefliyorum. İlk yazımda Türkiye’nin en popüler 5 İngilizce öğrenme uygulamasını derinlemesine inceleyeceğim. Bunu yapma amacım, online İngilizce kursu arayışında olan insanları doğru platformlara yönlendirmek ve bilgilendirmek.

Neden Online İngilizce Kurslarını İnceliyorum?

Neden online İngilizce üzerine yoğunlaştığımı soracak olursanız, buna kolayca bir cevap verebilirim. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birçok İngilizce online eğitim veren kursun ortaya çıktı. Bu kurslar sayesinde insanlar kalabalık ve bunaltıcı sınıflarda ders almak yerine kendi evlerinden derslere girebiliyor. Ayrıca bu yazıyı hazırlarken platformların websitelerini inceledim ve farklı sitelerde yapılmış kullanıcı yorumlarını okudum. Böylece derinlemesine bir analiz yaptım. Bu analiz sonucunda bir sıralama ortaya koydum ve bu yazıda sizlerle hem araştırma sürecimi hem de yaptığım sıralamayı paylaşmayı uygun gördüm.

3. En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları Kullanıcı Yorumları

Sizinle bu yazıyı paylaşmadan önce derin bir inceleme yaptığımı söylemiştim. Bu incelemede kullanıcı yorumlarını inceleyerek kullanıcıların platformlarla deneyimlerini inceleyerek platformları daha iyi anlamaya çalıştım. Bu yüzden, yazıma bu yorumlar ile başlayarak, sizlere de bir girizgah hazırlamış olmak istedim.

Flalingo Kullanıcı Yorumları

Rakiplerine göre daha genç olan bu platform hakkında pek yorum yok. Fakat incelediğim yorumların neredeyse tamamının olumlu olduğunu, yalnızca ikisinin olumsuz olduğunu gözlemledim. Olumlu yorumlarda kullanıcılar Flalingo’nun rakiplerinden daha yenilikçi olması, akıllı öğretmen algoritması ile öğrenciye özel öğretmen havuzu belirlemesi ve aynı öğretmen ile derslere devam etme özelliğinin olmasından bahsetmiş. Olumsuz yorumlarda ise fiyatların pahalılığından ve öğretmen sayısının oldukça kısıtlı olmasından bahsedilmiş. Fakat resmi web sitelerinden anladığım kadarıyla Flalingo 1800’den fazla öğretmen ile çalışıyor. Bu da demek oluyor ki aslında oldukça geniş bir öğretmen havuzları var. O yüzden, bu kullanıcının yorumunu tam olarak anlayamamamış olsam da yazımda yer vermek istedim.

Cambly Kullanıcı Yorumları

Reklamları ve işbirlikleri ile her yerde karşımıza çıkan Cambly de bu incelememde yerini aldı. Camblly hakkında yapılan olumlu yorumların da olumsuz yorumların da oldukça fazla. Kısaca, Cambly bazı kullanıcılar tarafından oldukça beğenilse de bazıları tarafından hiç beğenilmemiş. Cambly hakkında yapılan olumlu yorumlarda iki şey vurgulanmış. Öğrencilerin ana dili İngilizce olan kişilerle konuşabilmesi ve bazı öğretmenlerin öğrencilere yardımcı olması. Olumsuz yorumlarda ise Cambly’nin çok fazla mail göndermesinden, eğitim kalitesinin düşük olmasından ve öğretmenlerin sertifikalı profesyonel öğretmen olmamalarından bahsedilmiş.

Preply Kullanıcı Yorumları

Preply, Flalingo ve Cambly’den farklı bir iş anlayışı ile çalışıyor. Kullanıcılar tarafından çoğunlukla uygun fiyatlı dersler bulunabildiği için tercih ediliyor. Dolayısıyla, platformun kalitesi hakkında da oldukça yorum yapılmış. Olumlu yorumlar derslerin uygun fiyatlı olması ve İngilizcenizi geliştirmeye yardımcı olacak olması hakkında yapılmış. Öte yandan, olumsuz yorumlar ise öğretmenlerin profesyonel olmaması, eğitimin kalitesiz olması hakkında. Ayrıca, platformun müşteri hizmetleri biriminin bulunmaması, ve iade sürecinde sorun yaşanılması hakkında yorumlar da yapılmış. 

Open English Kullanıcı Yorumları

Open English Flalingo ile benzer bir mantıkta çalışıyor. Günümüzde birçok işbirliği yapıyor ve reklamlarıyla bilinirlik kazanmaya çalışıyor. Bu yüzden ben de kullanıcı yorumlarını inceleyerek platform hakkında bilgi edindim. Open English hakkında yapılan olumlu yorumlar öğrencilerin derslere istedikleri yerden katılabilmeleri ve anadili İngilizce olan öğretmenler ile ders yapabilmeleri hakkında. Olumsuz yorumlar ise kullanıcıların hesaplarından bilgileri dışında para çekilmesi, fiyatları konusunda şeffaf olmaması, ve kullanıcıları sürekli arayarak rahatsız etmeleri hakkında.

LiveXp Kullanıcı Yorumları

Preply ile benzer bir iş anlayışıyla çalışan LiveXp, Türkiye’de pek kullanılmıyor. Dolayısıyla da hakkında yapılmış pek yorum yok. Yapılan nadir olumlu yorumlarda websitesinin kullanıcı dostu olmasından, öğrencilerin dersleri kendi boş vakitlerine göre seçebilmelerinden ve birebir dersler sunmasından bahsedilmiş. Olumsuz yorumlarda ise kullanıcıların bilgisi olmadan kartlarından para çekilmesinden ve ders takip sisteminin olmamasından bahsedilmiş. Ayrıca, profesyonel olmayan öğretmenlerin ders vermesinden ve müşteri hizmetleri ile ileitişime geçmenin zorluklarından da bahsedilmiş. 

4. En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları Öğretmen Seçim Kriterleri

Kullanıcı yorumlarından anladığımız üzere, online İngilizce kursları arasında profesyonel öğretmenler ile çalışanların sayısı çok az. Bu yüzden, bu platformların öğretmenlerden beklentilerinin ve belirledikleri kriterlerin ne olduğunu öğrenmek istedim. Sonuçta para verdiğimiz bir platformda İngilizce öğretimi deneyimi olmayan bir tır şoförüyle ders yapmayı istemeyiz. 

Flalingo Öğretmen Seçim Kriterleri

Flalingo’nun web sitesinde öğretmenlik başvurusu yapabileceğiniz bir sekme bulunuyor. Bu sekmede Flalingo’da öğretmenlik yapmanın size ne getirileri olacağı ve başvurabilmeniz için sahip olmanız gereken yetkinliklikler hakkında bilgi veriliyor. Daha sonrasında bu kriterlere uyuyorsanız yaklaşık 10 dakika sürecek başvuru sürecinizi başlatabiliyorsunuz. Bu süreçte kendinizi tanıtmanız, konuştuğunuz diller ve bu dillerdeki yetkinlik seviyeleriniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Buna ek olarak, daha önce çocuklarla deneyiminizden bahsetmeniz, kendinizi tanıttığınız ve öğrencilerinizin sizden ne beklemesi gerektiğini anlatan bir video çekmeniz gerekiyor. Sonrasında videoyu ve CV’nizi sisteme yüklemeniz ve iyi bir internet bağlantısına sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. 

Öğretmenleri uzun bir başvuru sürecinden geçiren Flalingo, öğretmenlerinin profesyonel olmasına ve deneyimli olmasına önem veriyor. Ayrıca Flalingo’da öğretmen olmak için başvuru yapabilmeniz için; 

 • en az 18 yaşında olmanız, 
 • anadilininizin İngilizce olması veya İngilizceyi anadiliniz gibi konuşabiliyor olmanız,
 • lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız,
 • TEFL, TESOL veya CELTA sertifikalarından birisine sahip olmanız,
 • en az bir yıllık öğretmenlik deneyiminizin olması,
 • öğretmeye hevesli, yaratıcı ve öğrencilerin başarısına bağlı olmanız,
 • bir bilgisayara, kulaklığa ve webcam’e erişiminizin olması
 • ve iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir.

Flalingo’nun öğrencilerine sunabilecekleri en iyi eğitimi sunmayı amaçladıkları öğretmen alım sürecinden ve öğretmenlerden beklentilerinden anlaşılıyor. Bunu, öğretmenlerinden lisans mezunu olmalarını ve çeşitli sertifikalara sahip olmalarını beklemelerinden anlayabiliyoruz. Üstelik deneyimli olmalarını istemeleri ve internet bağlantılarını kontrol etmeleri de bu yargıyı güçlendiriyor. 

Cambly Öğretmen Seçim Kriterleri

Flalingo ile benzer şekilde, Cambly’nin de öğretmenlerin başvuru yapabilecekleri bir sekmesi bulunuyor. Bu sayfada saatlik ne kadar ücret alacağınız, istediğiniz yerden ders vermeye devam edebileceğiniz, farklı kültürlerden insanlarla tanışarak kendinizi geliştirebileceğiniz söyleniyor. Fakat öğretmenlerden beklentileri veya kriterleri hakkında herhangi bir bilgi vermiyorlar. Çünkü, Cambly öğretmenlerinden ana dillerinin İngilizce olması dışında hiçbir şey beklemiyor. Tabii ki, Cambly’de öğretmen olarak çalışmak için başvuru yapacağınızda halihazırda bir sertifikaya sahip olmanız, lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız veya daha önce öğretmenlik yapmış olmanız artı olabilir. Fakat bunların gerekli olmaması Cambly’nin bir İngilizce öğrenme platformundan ziyade bir konuşma kursu olduğunu gösteriyor. Sanıyorum bu yüzden, Cambly dersleri başlangıç seviyesindeki öğrenciler için de uygun görülmüyor. 

 Preply Öğretmen Seçim Kriterleri

Preply’nin de web sitesinin öğretmenlerin başvuru yapabileceği bir sekme bulunuyor. Burada, ders ücretinizi kendinizi belirleyebileceğinizden, ne zaman ve ne kadar ders yapabileceğinizden ve webinarlara katılarak profesyonel olarak kendinizi geliştirebileceğinizden bahsediliyor. Ayrıca, Preply’nin öğretmenlerinden deneyim veya sertifika beklemediğinden de bahsediliyor. Fakat Preply öğretmenlerinden bazı özelliklere sahip olmalarını bekliyor. Bunlar yeni şeyler öğretmekten keyif almak, iletişim becerilerinin iyi olması ve eğitim konusunda istekli olmak.

Bence, Preply öğretmenlerini seçerken gerçek kriterlere göre yargılamıyor. Yani, sertifika beklemiyor, deneyim beklemiyor. Bu da öğretmenlerin öğrencilerin eğitimlerini kötü anlamda etkileyebileceği anlamına geliyor. Kısacası, bence Preply öğrencilerin eğitimine gerekli önemi vermiyor. 

Open English Öğretmen Seçim Kriterleri

Open English’de öğretmenlik başvurusu yapmak için girdiğiniz sayfada sizin neler elde edeceğiniz yazıyor. Yani, esnek bir programınızın olacağı, müfredatların hazır olduğu, farklı ülkelerden öğrencilerle tanışabileceğiniz, istediğiniz yerden çalışabileceğiniz ve deneyim kazanabileceğiniz yazıyor. Bu bilgiler doğrultusunda başvurmak isterseniz sahip olmanız gereken kriterler; 

 • ana dilinizin İngilizce olması
 • 18 yaşından büyük olmanız
 • daha önce öğretmenlik yapmış olmanız (süresi belirtilmemiş)
 • TEFL ya da TESOL sertifikalarından birine VEYA lisans öğrencisi ya da mezunu olmanız
 • iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız
 • haftada en az 10 saat ders verme imkanına sahip olmak.

LiveXp Öğretmen Seçim Kriterleri

LiveXp’nin öğretmen olmak için başvuru yapabileceğiniz sekmesinde ise öğretmen olduğunuzda ne kazanacağınızdan bahsedilmiyor. Sekmeye tıkladığınızda direkt başvuru sürecini başlatmış oluyorsunuz. Ayrıca, LiveXp de öğretmenlerden belirli bir sertifikaya sahip olmalarını, öncesinde öğretmenlik yapmış olmalarını veya lisans mezunu olmalarını bile beklemiyor. Tek istedikleri öğreteceğiniz dili iyi bir seviyede bilmeniz gerekiyor. Öğretmeye hevesli olmanız bile beklenmiyor. Bu da platformun sunduğu eğitimin kalitesini düşürüyor. 

Kullanıcı yorumlarından yola çıkarak platformların öğretmen seçme süreçlerini de gördüğümüzde platformlar hakkında bir snuca varabiliyoruz. Bir platformun öğretmenden beklentisi ne kadar az olursa platformun eğitim kalitesi o kadar düşük oluyor. Dolayısıyla, bir platforma kayıt olmadan önce öğretmen alım süreçlerini de dikkate almamız ve kullanıcı yorumlarını iyisiyle kötüsüyle dikkatli bir şekilde incelememiz gerekiyor. 

5. İngilizce Öğrenme Uygulamalarının Kullandığı Materyaller

Bir platformun eğitim kalitesini öğretmenleri kadar derslerde kullanılan materyaller de belirliyor. Bu yüzden, en iyi İngilizce öğrenme uygulamalarını değerlendirirken  bu uygulamaların kullandıkları materyalleri de göz önünde bulundurmak istedim. Fakat bu noktada en büyük problem, platformların çoğunun belirli materyaller kullanmaması. Araştırmaların sonucunda, Preply ve LiveXp derslerinde belirli bir kaynaktan yararlanmıyor. Cambly ve Open English ise öğrencilerine materyaller sunduklarını iddia ediyorlar. Fakat bu materyallerin neler olduğunu veya kim tarafından hazırlandığını belirtmiyorlar. Dolayısıyla, bu noktada Flalingo rakiplerinden bir adım öne geçiyor. 

Flalingo, derslerinde Ofxord Üniversitesi Yayınları’ndan yardım alıyor. Ayrıca, öğrencilerine Oxford Üniversitesi Yayınları Kütüphanesi’ne ücretsiz erişim sunuyor. İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden birinin yayınlarını kullanan Flalingo rakiplerinden ayrı bir eğitim politikası izlediğini bir kez daha göstermiş oluyor. 

6. En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları Müşteri ve Destek Hizmetlerinin Değerlendirmesi

Online İngilizce eğitimi üzerine kurulmuş bir platformun kalitesini ve öğrencilerine verdiği önemi göstermesinin bir diğer yolu da müşteri hizmetlerinin çalışma biçimi. Online bir platformda, fiziksel kurslarda olduğu gibi gidip derdinizi anlatabileceğiniz bir ortam olmuyor. Dolayısıyla, öğrencilerin sorularına cevap alabilecekleri bir canlı destek birimiyle kolayca iletişime geçebiliyor olmaları gerekiyor. İncelediğim en iyi İngilizce öğrenme uygulamaları arasından bir çoğu maalesef bu noktada sınıfta kalıyor.

Preply, Cambly ve LiveXp öğrencilerine sesli arama yaparak görüşebilecekleri bir müşteri hizmetleri desteği sunmuyor. Preply’de öğrencilerin bir sorun yaşadıklarında destek sayfasına giderek buradaki makaleleri okumaları gerekiyor. Fakat bu sayfada yeterince Türkçe içerik bulunmuyor bu yüzden de kullanıcıların yardım alabilmesi oldukça zorlaşıyor. LiveXp ve Cambly’de ise öğrenciler bir sorunla karşılaştıklarında canlı destek üzerinden iletişime geçebiliyorlar. Fakat bu mesajlar genellikle otomatik mesajlardan oluşuyor ve öğrencilerin çözüm bulabilmeleri çok uzun sürüyor. 

Flalingo ve Open English ise rakiplerinden farklı bir yol izliyor ve sesli arama özelliği sunuyor. Yine de Open English müşteri hizmetleri birimi ile sorun yaşayan öğrenci sayısı azımsanmayacak kadar çok. Öğrenciler yaşadıkları sorunları ŞikayetVar üzerinden dile getirmişler. Burada, müşteri hizmetlerinin sorunlarını anlamazlıktan geldiğinden, sorunları çözme eğilimli olmadıklarından ve öğrencileri mağdur ettiklerinden bahsetmişler. Dolayısıyla, diğer platformlardan önde olsa da Open English de müşteri hizmetleri konusunda sınıfta kalıyor. 

Flalingo ise öğrencilerine sorunlarını isterlerse sesli arama yoluyla isterlerse mesaj yoluyla dile getirme imkanı sunuyor. Yani, online bir platformun yapması gerekeni tam olarak yapıyor. Rakiplerinin eksikliklerini bu konuda da tamamlayan Flalingo yine bir adım öne geçiyor ve öğrencilerine ne kadar değer verdiğini gösteriyor.

7. Online İngilizce Öğrenme Uygulamalarındaki Deneme Dersi Tecrübelerim

Daha önce de bahsettiğim gibi, denemediğim hiçbir şeyi bir başkasına tavsiye etmiyorum. Dolayısıyla, bu yazıyı hazırlarken incelediğim 5 en iyi İngilizce öğrenme uygulamalarından deneme dersleri aldım. Bu derslerde yaşadığım deneyimleri de sizlerle paylaşarak sizlerin de platformları daha iyi anlamanızı sağlamayı umuyorum. 

Flalingo Deneme Dersi Deneyimim

Deneme dersi almak için sitelerini ziyaret ettiğimde Flalingo’nun deneme derslerinin 100 TL olduğunu gördüm. Ayrıca fark ettim ki Flalingo öğrencilerine %100 memnuniyet garantisi sunuyor. Deneme dersinizde bir sorun yaşarsanız veya eğitmeninizden memnun kalmazsanız başka bir eğitmenle ders yapmanızı sağlıyor. Olduki yine memnun kalmadınız bu durumda da ödediğiniz deneme dersi ücretini size geri iade ediyor. Denem dersimi rezerve ettikten sonra, Flalingo’nun akıllı öğretmen belirleme algoritması ile bana sunduğu yaklaşık 30 öğretmenden birisini seçerek deneme dersi randevusu oluşturdum. Bu noktada söylemeden edemeyeceğim şey, Flalingo akıllı öğretmen algoritması sayesinde yüzlerce öğretmenle başbaşa kalıp “dile bizden hangi öğretmeni dilersen” tarzı pedegojik olmayan bir yaklaşıma maruz kalmamak beni çok memnun etti. Havuzumda yer alan öğretmenlerin tamamı sisteme onboarding sürecinde benim verdiğim cevaplara uygun olarak belirlendi.

Ders saati geldiğinde hem ben hem öğretmen sorunsuz bir şekilde derse girebildik. Bu derste öğretmen ile birbirimizi tanıttık ve sonrasında seçtiğim öğretmen bana öğrencileriyle nasıl dersler işlediğini, her öğrenciye göre ders düzeni hazırladığını ve benim nelere ihtiyacım olduğunu anlattı. Ders sırasında herhangi bir teknik aksaklık yaşamadık ve bu 25 dakikalık ders sayesinde platformu tanıyabilmiş oldum. Sadece deneme dersine bakarak bile Flalingo’nun öğrencilerine ve öğretmenlerine değer verdiğini ve tüm yaklaşımlarının pedegojiyi önceleyen bir yaklaşım olduğunu söyleyebilirim. Memnuniyet garantisi sunması, derste herhangi bir aksaklık yaşamamış olmam ve öğretmenin profesyonel bir yaklaşım izlemesi bu kriter açısından da  Flalingo’nun tam puan almasını sağladı. 

Cambly Deneme Dersi Deneyimim

Cambly’nin web sitesine kayıt olduktan sonra karşınıza ‘ücretsiz deneme dersine katıl’ butonu çıkıyor. Bu butona tıkladığınızda direkt bir öğretmen ile bağlantı kuruyor ve 5 dakikalık bir ders yapabiliyorsunuz. Bu konuda söyleyecek iki şeyim var. Birincisi bu derslerde deneme dersi yapmak istediğiniz öğretmeni seçemiyorsunuz, dolayısıyla rastgele bir öğretmenle 5 dakika konuşmuş oluyorsunuz. Yani, deneme dersi sırasında beğendiğiniz öğretmeni daha sonrasında bulamayarak hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz artıyor.

İkincisi ise, dersler sadece 5 dakika sürüyor. Bu 5 dakika içerisinde kendinizden bahsedebiliyorsunuz. Ne platform hakkında ne de eğitmen hakkında doğru düzgün bilgi edinemiyorsunuz. Bunun sebebi derslerin ücretsiz olması olabilir ama keşke ücretli ve daha uzun dersler olsa da öğrenciler kayıt olmadan önce platformu güzelce inceleyebilse. Benim 5 dakikalık dersimde sadece öğretmen ile kendimizi tanıtabildik, nereli olduğumuzdan neler yaptığımızdan bahsettik ve dersin süresi doldu. Ben İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmeme rağmen bu kadar az konuştuysam İngilizcesini geliştirmek için Cambly kullanan öğrencilerin nasıl bir 5 dakika geçirdiğini hayal bile edemiyorum!

Preply Deneme Dersi Deneyimim

Deneme dersi almak için Preply’i ziyaret ettiğimde öğretmeninizi seçip randevu oluşturmanız gerektiğini ve deneme dersi ücretinin (tıpkı ders ücretleri gibi)n öğretmenden öğretmene değiştiğini gördüm. Bu yüzden ben de çok ucuz da çok pahalı da olmayan bir öğretmeni seçtim ve deneme dersimi ayarladım. Fakat deneme dersime giremedim bile! Ücretini ödememe rağmen ders sistemde görünmedi ve bunu Preply’de ilgili kişilerle iletemedim ve boş verdim. Tekrar ders alayım dedim bu sefer başka bir öğretmen seçtim, randevu oluşturdum ve bekledim. Sonra bir baktım öğretmen dersi iptal etmiş. Tekrar bir muhatap arama derdine girmektense sessizce Preply’den uzaklaştım. Deneme dersi yapamadığım için dersin kalitesi hakkında bir şey söyleyemesem de dersleri yapamamış olmam bence platformun kalitesi hakkında birçok şey söylüyor.

Open English Deneme Dersi Deneyimim

Deneme dersi satın alma umuduyla Open English web sitesine girdiğimde, deneme dersi sunmadıklarını gördüm. Deneme dersi yerine üç günlük bir deneme süreci sunuyorlar. Fakat bu konuda beni rahatsız eden ise bu üç günlük deneme süreci için kart bilgilerimin istenmesi oldu. Sonuçta ücretsiz bir süreç için kart bilgilerime ihtiyaçları olmaması gerekiyordu. Okuduğum kullanıcı yorumlarında da Open English’in öğrencilerinin bilgisi dışında hesaplarından para çektiğini söyleyen yorumlar okuduğum için denem sürecini başlatmadım. Sonrasında tekrar kullanıcı yorumlarına göz attım ve bir kullanıcının hesabından para çekildiğini, Open English’in çekilen parayı deneme süreci sonrasında iade edileceğini söylediklerinin ama iade yapmadıklarını okudum. Bu da beni platformdan oldukça soğuttu ve yüklü bir miktar para ödememek için Open English deneme sürecini deneyimleyemedim. Sizlere de 3 günlük ücretsiz deneme sürecine kayıt olacaksanız dikkatli olmanızı, mümkünse kayıt olmamanızı öneriyorum. 

LiveXp Deneme Dersi Deneyimim

Preply ile benzer bir mantıkta çalışan LiveXp’de yine deneme dersi yapmak istediğiniz öğretmeni kendiniz seçiyorsunuz. Fakat burada deneme dersi ücretleri sabit ve bütün öğretmenler için 3.49$, öncelikle neden Dolar, anlamıyorum. Neden TL üzerinden sunmuyorlar fiyatı? Neyse, deneme dersi için öncelikle siteye kayıt oldum, sonrasında ilgi alanlarımla ilgili birkaç soru cevapladım. Bu ilgi alanlarına benzer ilgi alanları olan öğretmenler karşıma çıktı ve sonrasında bana uygun bir saati seçerek randevu oluşturdum. Sonrasında, ders saatinde hazırdım ve öğretmenimi bekledim ama gelmedi… Düzenli derslerde öğretmenlerin derse katılmadığı durumlar olduğunu kullanıcı yorumlarında okumuştum fakat deneme dersine gelmemesi beni platformdan büyük bir ölçüde soğuttu. Başka bir öğretmenden yeni bir ders randevusu oluşturdum. Bu sefer öğretmen derse geldi ve ortalama bir ders sağladık. Fakat hem dersten pek verim alamadım hem de bir deneme dersi için iki deneme dersi ücreti ödemiş oldum.

8. En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları Sıralaması

Yaptığım değerlendirmede Flalingo rakiplerinden önemli ölçüde ayrılarak en iyi İngilizce öğrenme uygulamaları sıralamamda 1. sıraya yerleşti. İşte online İngilizce platformlarının avantajları ve dezavantajları ve benim sıralamam:

1. Flalingo

flalingo evde sıfırdan İngilizce

Öğretmen seçiminde oldukça titiz olması, Oxford Üniversitesi Yayınlarını kullanması ve 7/24 canlı destek sunması ile rakiplerinden birkaç adım öne geçiyor. Ayrıca deneme dersi yaklaşımları, akıllı öğretmen eşleştirme algoritması ile sizi en iyi öğretmenlerle buluşturması Flalingo’yu diğer rakiplerinden ayırarak birinci sıraya koymama neden oluyor. 

2. Open English

open English logo

Öğretmenlerinde aradığı kriterler, geride bıraktığı platformlardan daha iyi olduğu için öne geçen Open English, derslerinde kullanılan kaynakları belirtmemesi, öğretmenleri seçme şansınızın olmaması ve müşteri hizmetlerinin çözüm odaklı olmaması nedeniyle ikinci sırada yer alıyor. Open English’de öğretmeninizi seçemiyor olmanızdan dolayı Flalingo ile aralarında kıyas götürmez bir fark var. 

3. Cambly

cambly logo

Popülerliği ve kullanıcılarından çok fazla yorum almasıyla sıralamada üçüncü sırada yer edinen Cambly öğretmen seçiminde, kullandıkları kaynaklarda ve müşteri hizmetlerinde pek de iyi bir konumda gibi görünmüyor. Fakat öğrencileri ana dili İngilizce olan öğretmenlerle buluştuğu için Preply ve LiveXp’nin önüne geçiyor. 

4. Preply

preply logosu

Öğrenciler tarafından uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen Preply öğretmen seçiminde ne bir sertifika ne bir deneyim aramadığı için dördüncü sırada yerini alıyor. 

5. LiveXP

Hem diğer platformlar kadar bilinmediği hem de öğretmenlerinden beklentilerinin diğer platformlardan daha az olması sebebiyle son sırada yer alıyor. Ayrıca, müşteri hizmetlerinin sesli arama sunmaması da son sırada yer almasına neden oluyor. 

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu