fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
Çocuklar için İngilizceGenel

Duolingo ABC ile İngilizce Öğrenecek Çocukları Neler Bekliyor?

Duolingo ABC ile İngilizce öğrenecek çocuklar için Duolingo’nun en yeni sürüm uygulamasını inceleyeceğiz. Duolingo’nun çocuklara özel bir uygulama yapmak istemesinin sebebi, yetişkinlerin İngilizce öğrenme süreci ve ihtiyaçlarının, çocuklarla aynı olmamasıdır. Bu metinde Duolingo ile İngilizce öğrenmekten bahsedeceğiz ancak bunula yetinmeyeceğiz. Duolingo ABC ile İngilizce öğrenmek için, çocuklara özel uygulamada ne gibi özellikler var bunlardan da bahsedeceğiz. Böylece, çocuklarının İngilizce öğrenmesini isteyen ebeveynler Duolingo ABC’nin doğru bir uygulama olup olmadığına karar verecekler. Bu konuda öncelikle, Duolingo’nun diğer uygulamalardan farklı bir yöntemi olduğunu hatırlamalısınız. Böylece, Duolingo ABC’nin İngilizce öğretmek için de farklı metotları, çocuklar için uyarladığını düşünebilirsiniz. Duolingo ABC ile İngilizce öğrenmesi için çocukları nasıl bir süreç bekliyor birlikte değerlendirebiliriz.

Çocuklar için Duolingo ABC ile İngilizce Nedir?

Duolingo ABC ile İngilizce nedir, bunu anlamak için kendi ifadelerine bakalım. Dil öğrenmenin eğlenceli, etkili ve ücretsiz bir yoludur. Duolingo bu mottoyla yola çıkıyor. Ancak İngilizce öğrenmek için eğlenceli olması, ve ücretsiz olması bir uygulamayı tercih nedeni kılar mı? Bu yüzden öncelikle, Duolingo ABC ile İngilizce öğrenmek isteyen çocuklar için yeterli olup olmadığından bahsetmeliyiz. Bunun için Duolingo’nun İngilizce ya da diğer diller için sizlere sunduğu yöntemlere bir bakış atacağız.

Duolingo ABC ile İngilizce Öğrenme Yöntemi Nedir?

Duolingo ABC ile İngilizce öğrenmek için sahip olduğunuz şey, sınırlı sayıdaki alıştırmalardır. Bu alıştırmalar aslında genel olarak pek çok İngilizce öğrenme platformunun ek dokümanlar ile sizlere eğitim sürecinin bir parçası olarak sunduğu çalışmalardan daha fazlası değildir. İngilizce öğrenmek için sadece alıştırma yapmanın yeterli olmasını elbette hepimiz çok isterdik. Fakat, alıştırmalar öğrenme sürecinin yalnızca bir parçasıdır. Üstelik çocuklar için bu alıştırmaların biraz daha dikkatli seçilmesinde fayda var. Çünkü, Duolingo her ne kadar bir dil öğrenme platformu olsa bile, alıştırmalar sırasında çok sayıda dil bilgisi hatalarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle, çocukların zihni tamamen bilgiye açık ve ilk gördüklerini doğru olarak kabul ettikleri için karşılaştıkları bilgileri titizlikle incelemelisiniz. Aslında onların zihin süzgeçleri olmadığından dolayı daha dikkatli olunması gerekir. Bu yüzden, Duolingo ABC ile çocuklarınız alıştırmalar yaparken siz de ona eşlik etmelisiniz. Böylece, herhangi bir yanlışı gördüğünüzde çocuklarınızın zihninde yer edinmeden doğrusuyla tazeleme şansınız olur.

Duolingo ABC Uygulaması Neleri Kapsar?

Duolingo ABC ile İngilizce öğrenmek daha önce de söylediğimiz gibi, alıştırma yapmak ile gerçekleşir. Bu alıştırmalara daha çok kelime bilgisi, boşluk doldurma, resim ve kelime eşleştirmesi gibi alışılagelmiş dil çalışmalarından oluşur. Bunun yanı sıra Duolingo ABC ile İngilizce öğrenme noktasında bahsedilen diğer özellikler mevcuttur. Bu özellikleri; kişiselleştirilmiş plan, eğlenceli yaklaşım ve global anlamda erişim imkanı gibi başlıklar altında inceleyebiliriz. Bu bahsettiğimiz özellikler kapsayıcı olabilir ancak ne kadar faydalı birlikte göreceğiz.

Kişiselleştirilmiş Plan

Duolingo ABC ile İngilizce öğrenecek çocuklar ilk aşamada bir test çözüyor. Böylece, Doulingo uygulaması, bu testin sonucuna göre alıştırmaları sınıflandırıyor. Nitekim test sonucunda çocuğunuz İngilizceye o kadar da uzak çıkmayabilir. Okulda ya da başka bir şekilde edindiği İngilizce bilgileriyle testte giriş adımını atlatabilir. O zaman ABC seslerini tekrar etmek gibi giriş seviyesindeki alıştırmaları çocuklarınız es geçiyor. Aslında bu test doğrudan çocuklarınız için seviye tespitidir. Ancak, Duolingo ABC bu yöntemi kişiselleştirilmiş plan olarak görüyor. Çocuklarınızı için ne kadar faydalı olduğu bana kalırsa tartışmalı bir konudur. Değerlendirmesi sizlere kalmış.

Eğlenceli Yaklaşım

Duolingo ABC, uygulamasında yer alan alıştırmalar çocuklar için özel olarak hazırlanıyor. Zaten Duolingo uygulamasında bulunan alıştırmalar da oldukça eğlencelidir. Ancak, anladığım kadarıyla özellikle içerik yönünden çocuklara özel hale getirilmesi gerekmiş olabilir. Eğlenceli yaklaşım olarak çocukların ekran başında sıkılmasını engellemek amaç edinilmiş gibi duruyor. Böylece, çocuklar Duolingo ABC ile oyun oynadıklarını zannederken İngilizce öğreniyorlar. Ancak yine de ebeveynlerin dikkat etmesinde fayda var. Çünkü, kelime hataları ya da yanlış kelime telaffuzlarını düzeltmek, siz ebeveynlerin sorumluluğundadır. Bunun en büyük sebebi Duolingo ABC uygulamasında öğretici görevinde birinin olmamasıdır. Dolayısıyla, Duolingo ABC ile İngilizce seviyesini geliştirmek mümkündür. Yine de dil öğrenmek için tamamen yeterli bir kaynak demek doğru olmaz.

Global Erişime Açık Dil Öğrenme Uygulaması

Duolingo ABC, dünyanın pek çok yerinden kullanıcıyla buluşuyor. Bu noktada pek çok farklı dile çevirisi olan alıştırmaların olduğu sonucuna varıyoruz. Bir dil öğrenme platformunda çok sayıda dil alt yapısının bulunması elbette çok önemli. Böylece, Duolingo ABC ile çocuklara sadece İngilizce alıştırmalar yaptırmakla yetinmek zorunda değilsiniz. Aksine, globalleşen dünyadan pek çok dil alıştırması yaptırmak çocuklarınıza faydalı olabilir. Ancak, Doulingo ABC ile yabancı dillerin kullanımı noktasında çevirinin hakim olduğunu unutmayın. Bu durum alıştırmalarda hataların olmasına sebebiyet veriyor. Yine de en doğru dil bilgisi alıştırmaların İngilizce olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü en çok alıştırması yapılan dil, elbette talep doğrultusunda İngilizcedir.

Dualingo ABC Çocukların İngilizce Öğrenmesi için Yeterli mi?

Duolingo ABC çocukların İngilizce öğrenmesi için şu aşamada yeterli demek doğru olmaz. Çünkü, Türkçe dil desteğinin olmaması çocukların animasyonları anlamasını engelliyor. Dolayısıyla, alıştırmalara bile gelemeden çocuklar uygulamadan vazgeçebilir. Bu yüzden, çocuklara İngilizce öğretmek için Duolingo ABC ya da buna benzer uygulamaların yeterli olacağını ben düşünmüyorum. Ancak, bir dil kursuna çocuğunuzu yazdırdıysanız bu alıştırmalar ona çok yardımcı olacaktır. Bu yüzden, Duolingo çocuklar için İngilizce öğrenmek mümkün görünmese bile, pekiştirme yapmak elbette mümkün. Üstelik tamamen ücretsiz hikayeler, görseller ve seslendirmelerle… Bu açıdan ebeveynler olarak fırsatları doğru değerlendirmelisiniz. Çocuğunuzun, Duolingo ABC ile İngilizceyi tamamen öğrenmesini beklemeyin. Tek başına alıştırma yapması bir dil öğrenmesine yeterli olmaz. Yine de onunla birlikte hem eğitici hem de öğretici zamanlar geçirmeye bakın. Bunun için kapsayıcı bir dil kursu, çocuğunuza İngilizce öğrenmesi için gerekli olacaktır. İncelediğim diğer çocuklar için İngilizce platformları yazımı buraya bırakıyorum. Öte yandan, kısaca benden bir tavsiye isteyecek olursanız da Flalingo Kids platformunu önerebilirim.

Duolingo ABC Uygulamasının Yeterli Olmadığı Noktalarda Sizlere Destek Olacak Bir Platform: Flalingo Kids

Flalingo Kids platformu, tam manada kişiselleştirilmiş planlar ile Duolingo ABC’nin aksine, çocuuklarınıza özel öğretmen ve müfredat imkanı sunuyor. Bu plan tamamen çocuklarınızın eksiklerine göre hazırlanmıştır. Ayrıca, Flalingo Kids öğretmenleri pedagojik eğitim almış ve tamamen alanında uzman bir kadrodan oluşuyor. Dolayısıyla, çocuklarınız hem disiplinli bir şekilde İngilizce öğrenirken hem de öğretmenleriyle sağlıklı bir iletişim paylaşmış oluyor. Tüm bunlara ek olarak, Oxford University Press’in, çocuklara özel olarak hazırladığı İngilizce kitaplarıyla birlikte alıştırmaları bolca yaparak, İngilizce öğrenme fırsatına sahip oluyorlar. Bu yüzden sadece Flalingo Kids platformunu incelediğim blog yazısını okuyabilmeniz için buraya linkliyorum. Öte yandan doğrudan Flalingo Kids adresinden eğitim danışmanlarıyla iletişime geçmek isterseniz diye web sitelerini sizlere bırakıyorum. Çocuklarınızın eğitimi her şeyden önemli, bu yüzden işinizi şansa bırakmayın en profesyonel online İngilizce platformunu seçmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu