fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Chatgpt 4o ile İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenmek artık daha da çözüm odaklı bir seçenek oldu diyebiliriz. Çevirilerin yanı sıra sağladığı dil öğrenimi asistanlığı ile de Chatgpt merak uyandırıyor. Chatgpt 3.5 herkesin erişimine açıkken, yapay zekanın kendini asıl ispat ettiği Chatgpt 4o ise 20 dolarlık bir ücretle geliyor. Peki İngilizce öğrenmek için bu ücreti ödeyip, siz de Chatgpt 4o’lu oldunuz. Ya sonra? Sonrası için çözüm ve tavsiyeler bizde!

Chatgpt 4o ile İngilizce Öğrenimi Nasıl Gerçekleşiyor?

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenimi, yalnızca çeviri desteği ile değil, hatta İngilizce olarak diyalog kurmanız değil, bunlara ek olarak İngilizce dersler almanızı da sağlıyor. Burada Chatgpt’nin öne çıkardığı şey, bir asistanlık sağlamak. Bu noktada İngilizce öğrenmek için bir nebze de olsa özelleştirilmiş bir araç halini alıyor Chatgpt. Ancak, bana soracak olursanız Chatgpt ile İngilizce öğrenmeyi aklına koyanlar aceleci davranmamalı. Çünkü dediğim gibi, bu araç tamamen dil öğrenimi sağlama konusunda özelleştirilmemiş. Peki, Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenmek gibi bir serüvene başlıyorsanız, nelere dikkat etmelisiniz? İşte tavsiyeler.

Chatgpt 4o ile Dil Öğreneceklere Tavsiyeler

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenmek isteyenlere İngilizceciden tavsiyeler sunmadan önce, hızlıca bir Chatgpt’ye danışayım dedim. Bakalım İngilizceyi yapay zeka ile öğreneceklere Chatgpt ne öneride bulunmuş:

Chatgpt 4o önerilerine muhalefet edemesem de, niyetinde ciddi olanlar için yeterli bulmadım maalesef. Bu da, yapay zeka ile İngilizce öğrenirken neden çok dikkatli olmanız için pratik bir örnek olarak dursun. Hatta Chatgpt4o’nun, soruya Chatgpt 4.0 diye yanıt vermesi de ayrı bir komedi unsuru olduğu kadar, yapay zekanın henüz çok toy olduğunu da anlatsın.

Dil Seviyenize Göre Chatgpt 4o Kullanımı

Chatgpt 4o kullanarak İngilizce öğrenmek isteyenlerin ilk dikkatli olması gereken konu, dil seviyelerini belirlemek olsun. Eğer İngilizceyi Chatgpt ile sıfırdan öğrenmek istiyorsanız, bu konuda işinizin hayli zor olduğunu peşin peşin ifade etmeliyim. Çünkü Chatgpt’nin öğretmenlerin yerine geçmesi şu an söz konusu değilken, temel atmanız gereken başlangıç aşamasında yalnızca kafa karıştırıcı bir araç olacaktır.

Chatpgt Kullanmak İçin Seviyem Ne Olmalı?

Chatgpt ile dil öğrenmek için en az konuşma seviyesinde olmanız lazım. Çünkü bu aracın en başarılı olduğu alan, sohbet konusu. Chatgpt ile sohbet edebilecek seviyeye geldiğinizde konuşma pratikleriniz için yapay zekaya başvurabilirsiniz. Ancak İngilizce öğrenirken yeni konularda bilgi birikimi arttırmak peşindeyseniz, yine Chatgpt’ye pek güvenmemeniz gerekiyor. Çünkü yapay zeka halüsinasyon dediğimiz yalnış bilgi verme olayını sıklıkla tekrar ederken, sizi maalesef negatif şekilde yönlendirebilir.

İyi Bir Kelime Bilgisi İçin Chatgpt Kullanımı

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenecek olanlar, kelime dağarcığını genişletmede bu araca kesinlikle başvurmalı. Ancak bunun için 20 dolar harcamaya gerek kalmadan, ücretsiz sürümünden de faydalanabilirsiniz. Prompta verdiği yanıtlarda Chatgpt farklı düzeylerden güzel kelime seçimleri yapıyor. Bu kelimelere odaklanıp doğru bir araştırma sonrası dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Ancak, İngilizcede cümleye anlamını veren şey kelimenin kendisi değil, kullanım şeklidir. Yani bir cümlede gördüğünüz “find” fiili, belki de hemen bir kelime sonrasında beliren “out” prepositionu ile anlam kazanabilir. İngilizcede kelimelerin bu tarz bir kullanıma sahip olduğunu unutmayın. İşte size doğru bir araştırma yapın dememdeki sebep de buydu; çünkü bakmanız gereken kelimenin “find” değil “find out” olduğunu size Chatgpt 4o söylemeyecek.

Yazma Asistanı Olarak Chatgpt 4o

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenmek isteyenlerin yardımına bu araç, sağladığı yazım asistanlığı ile koşuyor. Bence Chatgpt ile İngilizce öğrenmeyi en işlevsel kılan alan, bu yazım asistanlığı. İngilizcede düzenli olarak yazı yapmak hem kalemimizi iyileştirir, hem de gramer hatalarından arınmamızı sağlar. Chatgpt de yaptığımız gramer hatalarını düzeltirken daha isabetli kelimelerle yazımızı güzelleştirir. Ancak, bu konuda da Chatgpt bazı handikaplara sahip.

Chatgpt Yazım Asistanının Dezavantajları Nelerdir?

Chatgpt yazım asistanı, daha çok yanlış düzeltme odaklı çalışıyor. E bunun kötü yanı ne? Kötü yanı, yalnızca yanlışları kendi bildiğine düzeltmesi. Yani Chatgpt demiyor ki “burada bu yanlışı yapmışsın, doğrusu şu, nedeni de bu!”. Hal böyle olunca öğreticilik elementi de tablodan yavaşça siliniyor. Am-ncak bu handikapa karşın elbette önlem alabilirsiniz. Mesela promptta yanlışları işaret etmesini isteyebilirsiniz. Bu garanti çözüm olmasa da, kolay bir çözüm girişimidir. Ya da yazınızı Chatgpt’ye paragraf paragraf yükler, nereler, ne şekilde değişmiş inceleyebilirsiniz.

Konuşma Arkadaşı Olarak Chatgpt 4o

Chatgpt 4o konusunda konuşma pratiği için ne katkıda bulunduğuna kısaca değinmiştim. Chatgpt 4 hem yazılı hem de sesli şekilde İngilizce öğrenenlere yarenlik ediyor. Zaten şunu biliyoruz ki, İngilizce öğrenimi konusundaki en büyük sorun, konuşma olmakısızın ilerlemeye çalışmak. Her ne kadar konuşmaktan kaçınsak da, bazen istesek de konuşma ortamı yakalanmıyor. Bu noktada Chatgpt 4o bahaneleri aradan kaldırma işleviyle göz dolduruyor. Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenenler her ne kadar yine hatalarını görmekte zorlanacak olsalar da, artık doya doya konuşma pratiği yapacaklar.

Chatgpt 4o İle İngilizce Öğrenmek Konusundaki Tavsiyeler Nereye Çıkıyor?

Şu ana kadar Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenmek için dikkat etmeniz gereken noktalara baksak da, gözümüze bolca hata, geri bildirim eksikliği ve bir yüzeysellik takıldı. Bunun nedenini Chatgpt’de aramak yerine bence kendimizde aramalıyız. Çünkü Chatgpt bir dil öğrenme aracı değil; çeşitli konularda sorularınıza cevap verme robotu. Bu noktada, bu içeriğe giderek yapay zeka konusunda özelleşmiş araçları daha yakından inceleyebilirsiniz. Ama unutmamanız gereken şey, bu araçlarında kendi başına size dil öğretmeyeceği. Bunun için özel İngilizce öğretmenleri gibi rehberlik sağlayan uzmanlarla birebir çalışmak, daha doğru bir plan sağlar. Buna ek olarak güvenilir geri bildirimler ve amaç odaklı çalışma konusunda da öğretmenlerin yeri doldurulamaz.

Yapay Zeka ile İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Son Hatırlatmalar

Yapay zeka ile İngilizce öğrenmek bazılarınız için yeni kıtaları keşfetmek kadar eğlenceli geliyor olabilir. Dil öğreniminde inovasyonları ben de desteklesem de, yapay zeka henüz çok yeni şekilde sunuldu bize. Bu noktada, hele de Chatgpt’nin yeterli desteği sağlayacak özelliği maalesef yok. Ancak, Chatgpt’yi saydığım alanlarda, yani konuşma, yazma, kelime öğrenimi gibi konularda “dikkatli olmak koşuluyla” kullanabilirsiniz. Ancak seviyenize göre bu aracı doğru şekilde kullanmazsanız, pek çok konuyu kaçırır, pek çok kuralı da tersten anlarsınız. Eğer İngilizce öğrenme konusunda ciddiyseniz, İngilizceciniz olarak size tavisyelerim var. Size birebir dersler sağlayacak, doğru öğretmenleri doğru müfredatla sunacak online ya da yüz yüze kursları araştırın. Benim oyum online kurslardan yana. Çünkü İngilizce ancak doğru rehberlikle öğrenilir. Eğer asıl favorimi merak ediyorsanız, Flalingo’ya bakmanızı tavsiye ederim. Bugünlük de benden bu kadar, görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu